The 5-Second Trick For badanie dna oka

Agnieszka Molas-Biesiada lekarz rodzinny, psychodietetyk Umów wizytę Wskazana konsultacja stacjonarna w poradni okulistyki dziecięcej Czy nie będzie to zagrożeniem dla oka? Mam zwyrodnienie siatkówki (z tego co wyczytałem prawdopodobnie kraciaste) na godzinie 6 w prawym oku.

Badanie dna oka nie wymaga skomplikowanych przygotowań. Warto jednak pamiętać o tym, że przed jego rozpoczęciem do oka pacjenta wprowadzane są rozszerzające źrenice krople z mydriatykiem. Dzięki temu lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć struktury narządu wzroku - jednak przez kilka godzin po badaniu jakość widzenia będzie gorsza niż przed badaniem, szczególnie z odległości bliskich, takich jak czytanie.

Wyniki badania dna oka są dostępne praktycznie od razu po badaniu, tuż po wizycie w gabinecie. Ich interpretacji powinien dokonywać tylko i wyłącznie specjalista - samodzielne próby analizowania zdjęć nie mają większego sensu.

Badanie dna oka, zwane również oftalmoskopią i wziernikowaniem dna oka, to nieskomplikowane i bezbolesne badanie okulistyczne, dzięki któremu możliwe jest wykrycie różnorodnych zmian w obrębie narządu wzroku. Dobrze jest je wykonać przy problemach ze wzrokiem - jednak nie tylko, ponieważ badanie dna oka pomaga także w diagnozowaniu wielu chorób ogólnoustrojowych.

Rutynowo wykonywane badanie w gabinecie okulistycznym lub u lekarza rodzinnego jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Gdy pacjent chce wykonać je prywatnie, koszt wynosi około 100–200 zł, w zależności od metody.

Sylwia Dżaman lekarz Umów wizytę Zalecana konsultacja okulistyczna stacjonarna w trybie pilnym (a w przypadku ponownego pojawienia się objawów-Izba Przyjęć ) Czy bez jakichkolwiek innych większych objawów jest to możliwe?

Badanie dna oka jest nie tylko dokładne, ale też pomaga w wykryciu wielu chorób. U dzieci urodzonych przed terminem pozwala na ewentualne zdiagnozowanie retinopatii wcześniaczej. Oprócz tego wykonuje się je w przypadku podejrzenia:

wyszukiwanych haseł, lokalizacji lub wizyt na stronach internetowych lub w aplikacjach. Zaznaczenie tej opcji pozwoli nam i naszym partnerom na dostarczenie treści lepiej dostosowanej do Twojej osoby. Jeśli zablokujesz te mechanizmy, reklamy skierowane do Ciebie będą gorzej dopasowane.

Pacjenci, którzy mieli w rodzinie osoby cierpiące na jaskrę, powinny wybrać się na badanie dna oka po ukończeniu 35.

W ramach przygotowania się do badania dna oka z kontrastem pacjent powinien udzielić szczerych i wyczerpujących odpowiedzi na pytania stawiane przez lekarza podczas wywiadu medycznego. Pytania te dotyczą przede wszystkim: 

Okulista trzyma przed okiem pacjenta soczewkę i  przez okular lampy szczelinowej ogląda dno oka. Na dno oka pada w tym czasie wiązka światła. W czasie  badania ocenia się tarczę nerwu wzrokowego, plamkę, siatkówkę, naczynia krwionośne.

Do wziernikowania pośredniego można wykorzystać także lampę szczelinową. Za pomocą specjalnych soczewek (np. soczewki Volka) można obejrzeć w dużym powiększeniu dno oka. Uzyskany wówczas obraz jest odwrócony (patrz wyżej). Zaletą wziernikowania pośredniego w lampie szczelinowej jest możliwość przestrzennego (stereoskopowego) obejrzenia wnętrza oka i wykorzystania nie tylko światła rozproszonego, ale i szczeliny światła (wąskiej wiązki światła) dla lepszego zaobserwowania szczegółów. Dzięki możliwości more info regulacji wysokości i szerokości wiązki światła (wysokość wiązki można odczytać na aparacie w milimetrach) dokonuje się też różnych pomiarów (np.

Badanie oka z kontrastem wykorzystywane jest w diagnostyce różnorodnych chorób i schorzeń narządu wzroku. 

 Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w każdym czasie klikając w przycisk 'Zmień ustawienia zgody na ciasteczka” znajdujący się na stronie z Polityką Prywatności oraz w stopce strony bezokularow.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *